fbpx
Alpitronic HYC1000 DC-snabbladdningssystem med kraftskåp och två moderna laddningsdispensers, belysta med gröna LED-lampor. Texten 'HYC1000 – Redefining charging hubs' visas på en mörk bakgrund.
Alpitronic

Alpitronic lanserar HYC1000 – Kraftfull snabbladdare för elfordon

Alpitronic introducerar nu HYC1000, ett helt nytt DC-snabbladdningssystem med en imponerande toppeffekt på 1 MW. Detta är Alpitronics första distribuerade system, vilket innebär att det har ett separat kraftskåp och satellitdispensers. HYC1000 kompletterar den befintliga DC-laddningsportföljen, som idag erbjuder allt-i-ett-laddare från 50 kW upp till 400 kW.

Kraftfull och flexibel laddning för tunga och lätta elfordon

HYC1000 är designad för både tunga elfordon och personbilar, med möjlighet att leverera ström till upp till åtta laddplatser samtidigt eller hela 1 MW till en enskild plats. Effekten fördelas i steg om 62,5 kW, vilket möjliggör en effektiv och flexibel laddningslösning.

Tekniska höjdpunkter:
🔹 SiC-Stack GEN2 – 125 kW powerstack med en imponerande verkningsgrad på 97,5 %
🔹 Brett spänningsintervall från 150 V till 1 000 V
🔹 Modulärt system där 1 MW kraftskåp kan kombineras med upp till fyra dubbelhuvuddispenser (totalt åtta laddplatser)

Två typer av dispenser

HYC1000 erbjuder två typer av dispenser för olika fordonstyper:

🚛 MCS-dispenser för tunga fordon:
Megawatt Charging System (MCS)-kontakt: upp till 1 500 A (vätskekyld kabel)
✔ Valfri CCS2-laddningsplats: upp till 600 A (vätskekyld kabel)

🚗 EV-dispenser för lätta fordon:
Två CCS2-kontakter: upp till 2x 600 A (vätskekyld kabel) eller upp till 2x 400 A (utan vätskekyld kabel)

Besök Alpitronics egna hemsida för mer information!